Thanks To All Who Participated in the Oktobersbest Homebrew Competition

There were 274 entries judged and 101 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Siegman English Mild 11A: Mild Cincinnati Malt Infusers
2nd Ben Echtenkamp 3yr Framboise 17F: Fruit Lambic CMI
3rd Tim McKee
Co-Brewer: MP
Dubbel Secret Probation 22C: Wood-Aged Beer CMI

Winning Entries

Table 1: Lagers (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Schneider All Hail To Your Schwarz 4C: Schwarzbier
2nd Dave Dixon Dreaded Budvar 2B: Bohemian Pilsener NKY Homebrewers Guild
3rd John Mulligan Dortmolscher 1E: Dortmunder Export Glass City Mashers

Table 2: Best of Fest (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Compton Screaming O-Fest 3B: Oktoberfest/Marzen Foam Blowers of Indiana
2nd Tim Palmer
Co-Brewer: Ed Simpson
Under The Tent 3B: Oktoberfest/Marzen Foam Blowers of Indiana
3rd Conan Crofoot Whitetail Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Delhi Masher Homebrewers Guild

Table 3: Bock Me (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pat Stack Bock 5B: Traditional Bock
2nd Eric Carman Polar Eisbock 5D: Eisbock Cincinnati Malt Infusers
3rd Michael McCaffrey Decimator V3 5C: Doppelbock
HM William Magnuszewski Spartinator 2013 5C: Doppelbock CMI

Table 4: Light Hybrid (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremy Gabbard The Carouser Cream Ale 6A: Cream Ale NKY Homebrewers Guild
2nd Pat Stack Kolsch 6C: Kolsch
3rd Jeremy Gabbard Blonde Ale 6B: Blonde Ale NKY Homebrewers Guild

Table 5: Amber Hybrids (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Mangels Der ALT 7C: Dusseldorf Altbier
2nd Rick Franckhauser Altanator 7C: Dusseldorf Altbier CMI
3rd Michael Creveling Buggery Bullocks 7B: California Common Beer SAAZ

Table 6: Anarchy in the UK (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shannon Speight Gettin’ Blazin’ 9E: Strong Scotch Ale Glass City Mashers
2nd Kelly Montgomery
Co-Brewer: Mark Landers
1/2 Jacksman 9B: Scottish Heavy 70/- Delhi Mashers
3rd Michael Creveling My Giddy Aunt ( Buggery Bullocks) 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) SAAZ

Table 7: USA! USA! USA! (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zachary Fritts South Of Heaven 10A: American Pale Ale Midnight Carboys
2nd Lucas Hennessey Hoppy American Amber 10B: American Amber Ale
3rd Jim Scofield Amber Waves 10B: American Amber Ale DRAFT
HM Ryan Ficke APA 10A: American Pale Ale

Table 8: English Browns (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Siegman English Mild 11A: Mild Cincinnati Malt Infusers
2nd Michael Creveling
Co-Brewer: Mike Yingling
Buggery Bullocks 11A: Mild SAAZ
3rd Nathan Compton Eruption Nut Brown 11C: Northern English Brown Ale Foam Blowers of Indiana

Table 9: Oh, Porter! (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Dixon Dreaded Jake Porter 12B: Robust Porter NKY Homebrewers Guild
2nd Brian Ezell Mt. Elliot Ave Porter 12A: Brown Porter Cincinnati Malt Infusers
3rd Dan Fluegeman
Co-Brewer: Don Wissemeier
Jackies Porter 12C: Baltic Porter Bloatarians

Table 10: No Stout about it (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Sipko Joe Stout 13E: American Stout Delaware Ohio Homebrewers (DOH!)
2nd William Magnuszewski KTG ’13 13F: Imperial Stout CMI
3rd Tim McKee
Co-Brewer: MP
Crazy Ivan 13F: Imperial Stout CMI
HM Kelly Montgomery
Co-Brewer: Mark Landers
Eva Black Bear Stout 13D: Foreign Extra Stout Delhi Mashers

Table 11: IPA (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jimmy Adkins West Side IPA 14B: American IPA Delhi Mashers
2nd Nick Fantozzi EF5 IPA 14B: American IPA SAAZ
3rd Tim McKee
Co-Brewer: MP
Nelson Citcoe IPA 14B: American IPA CMI

Table 12: Wheat (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael McCaffrey Grotto V5 15A: Weizen/Weissbier
2nd Eric Moritz Weis Beer 15A: Weizen/Weissbier N/A
3rd Tim Palmer Nickisbock 15C: Weizenbock Foam Blowers of Indiana

Table 13: Belgian & French (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Swantucky Ferme Des Chiens 16C: Saison Glass City Mashers
2nd Gregory Gieser East India Saison 16E: Belgian Specialty Ale Cincinnati Malt Infusers
3rd Andy Melchers Holy Shit Balls Batch #6 16E: Belgian Specialty Ale Bloatarian Brewing League

Table 14: Sour Power (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Echtenkamp 3yr Framboise 17F: Fruit Lambic CMI
2nd Tim McKee
Co-Brewer: MP
Straight Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic CMI
3rd Michael Schuler Virtue & Weisse 17A: Berliner Weisse NKY Homebrewers Guild

Table 15: Belgian Strong (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Wayne Dickens Stateline Honker 18A: Belgian Blond Ale NKY Homebrewers Guild
2nd Dave Dixon Dreaded Dark Strong 18E: Belgian Dark Strong Ale NKY Homebrewers Guild
3rd Michael Fairbairn Abbey Dawg 18B: Belgian Dubbel NKY Homebrewers Guild

Table 16: Strong Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim McKee
Co-Brewer: MP
Messin’ With Sasquatch 19C: American Barleywine CMI
2nd Dave Dixon Dreaded American Barleywine 19C: American Barleywine NKY Homebrewers Guild
3rd William Magnuszewski Li’l Napoleon 19B: English Barleywine CMI

Table 17: Das Fruits (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shannon Speight High Maintenance Blonde 20A: Fruit Beer Glass City Mashers
2nd Tim Palmer Cherry Bomb 20A: Fruit Beer Foam Blowers of Indiana
3rd Jim Scofield Cherry Oblieo 20A: Fruit Beer DRAFT
HM Josanna Dixon Bonehead Apricot Wheat 20A: Fruit Beer NKY Homebrewers Guild

Table 18: Spice / Herb / Veggie (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brad Hinson It’s A Great Pumpkin Ale Charlie Brown 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer N/A
2nd Ryan Rahe Basil Lime Kolsch 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer M.A.S.H.
3rd Michael Creveling Buggery Peanut Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer SAAZ

Table 19: Smoke & Wood (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim McKee
Co-Brewer: MP
Dubbel Secret Probation 22C: Wood-Aged Beer CMI
2nd Dave Dixon Dreaded Oak Barleywine 22C: Wood-Aged Beer NKY Homebrewers Guild
3rd Josanna Dixon Bonehead Oak RIS 22C: Wood-Aged Beer NKY Homebrewers Guild

Table 20: "Special" beers (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Conan Crofoot Huntsman Vanilla Porter 23A: Specialty Beer Delhi Masher Homebrewers Guild
2nd Matthew McIntosh Imperial Red Ale 23A: Specialty Beer
3rd Wayne Dickens Bo Peep Wheat 23A: Specialty Beer NKY Homebrewers Guild

Table 21: Meads (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Derek Piper Dark Pearls 25C: Other Fruit Melomel None
2nd Derek Piper Tupelo Earthshine 24A: Dry Mead None
3rd Derek Piper Buck Wild 24B: Semi-Sweet Mead None

Table 22: Cider / Perry (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josanna Dixon Bonehead Spiced Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry NKY Homebrewers Guild
2nd Josanna Dixon Bonehead French Cider 27C: French Cider NKY Homebrewers Guild
3rd Josanna Dixon Bonehead Common Cider 27A: Common Cider NKY Homebrewers Guild